Luca Amalia Ioana: Violența în şcoli din perspectiva elevului

Mă numesc Luca Amalia Ioana și sunt elevă în clasa a VI-a A la Colegiul de Artă „Ciprian Porumbescu” din Suceava. Ca elevă, am avut ocazia să observ îndeaproape viața din școală și, din păcate, un subiect care revine mereu în discuții este violența în școli.

Violența în școli nu înseamnă doar bătăi sau agresiuni fizice. Poate lua multe forme: insulte, hărțuire, excludere socială sau chiar presiuni psihice. Pentru mine și colegii mei, astfel de comportamente pot face ca mersul la școală să fie stresant și neplăcut. Este greu să te concentrezi la lecții atunci când te temi că ai putea fi ținta unei agresiuni verbale sau fizice.

Am văzut cum unii colegi devin victime din cauza lucrurilor mărunte: poate că nu au hainele cele mai noi, poate că sunt mai timizi sau pur și simplu pentru că sunt diferiți. Această formă de violență îi poate afecta grav, nu doar la nivel de încredere în sine, dar și la nivel de performanță școlară. Când ești tot timpul stresat, nu mai poți da randament la ore.

De asemenea, am observat că mulți dintre noi, elevii, nu știm cum să reacționăm când vedem violență. Unii preferă să ignore, de teamă să nu devină și ei ținte. Alții se implică, dar nu întotdeauna într-un mod constructiv, ci uneori escaladând conflictul. Cred că avem nevoie de mai mult sprijin din partea profesorilor și părinților pentru a învăța cum să gestionăm astfel de situații. Ar trebui să ni se explice mai des că violența nu este niciodată soluția și că este important să vorbim despre ce ni se întâmplă.

Școala ar trebui să fie un loc sigur, unde toți să ne simțim protejați și încurajați să învățăm și să ne dezvoltăm. Din păcate, în unele cazuri, devine un loc în care unii dintre noi se simt amenințați sau neputincioși. Pentru a schimba acest lucru, trebuie să fim uniți – elevi, profesori și părinți – și să luptăm împreună împotriva violenței. Numai prin comunicare și empatie putem crea un mediu școlar sănătos și sigur pentru toți.

În concluzie, cred că este extrem de important să ne amintim mereu că școala nu este doar un loc unde învățăm matematică sau muzică, ci și un loc unde învățăm să fim oameni. Să ne ajutăm unii pe alții și să fim conștienți de impactul pe care acțiunile noastre îl pot avea asupra celorlalți. Violența nu își are locul într-un mediu educațional, iar noi, elevii, avem un rol important în a promova respectul și bunătatea în școală.

Autor: Luca Amalia Ioana, cl. a VI-a A, Colegiul de Artă „Ciprian Porumbescu”, Suceava

Lasă un comentariu